September 2011
Nyt Kursus/workshop om kundeundersøgelser
Tilfredse kunder giver god omsætning. Derfor er det afgørende at vide, hvad I kan gøre for at øge tilfredsheden og fastholde kunder. Det kræver ressourcer, at lave en kundeundersøgelse og det skaber forventninger hos jeres kunder om, at der vil ske forbedringer. Derfor er det vigtigt, at undersøgelsen er tilrettelagt, så I kan arbejde konkret med resultaterne og bruge dem som udviklingsgrundlag.
Målgruppe
Kurset/workshoppen er tilpasset personer, der arbejder med kundeundersøgelser eller skal til det i private virksomheder. Vi vil komme ind på problemstillinger for undersøgelser på både B2C og B2B området
Indhold
Op til workshoppen vil underviseren kontakte dig for at undersøge, hvordan I arbejder med undersøgelser på nuværende tidspunkt og indsamle eksempler, så workshoppen bliver skræddersyet til dine behov. Under workshoppen vil vi arbejde med konkrete redskaber og modeller, der kan bruges til at strukturere jeres indsats omkring kundeundersøgelser endnu bedre. Vi arbejder konkret med ’live’ kundeundeundersøgelser i alle faser fra opsætning, indsamling og analyse. I øvelserne bliver du sat sammen med deltagere, der står samme sted i processen med at lave kundeundersøgelser, så I kan lade jer inspirere af hinanden.
Hvad får jeg ud af det
Vores mål med dagen er, at du vil kunne spare tid i forhold til arbejdet med din egen kundeundersøgelse, fordi vi kommer til at arbejde både praktisk og teoretisk med konkrete målinger. Ved at gennemføre workshoppen får du inspiration fra den nyeste udvikling i kundetilfredshedsmålinger. Samtidig er dagen bygget op omkring alle faser af undersøgelsen fra planlægning, konkret opsætning i systemet, arbejdet med kundelister samt analyse og formidling af resultater eksternt og internt.
Praktisk
Kurset finder sted i Rambøll Management Consultings lokaler på Olof Palmes Alle 22, Aarhus N. Torsdag den 6. oktober 2011 fra 9.30 til 16.00. Vi byder på forplejning og materialer. Pris pr. deltager 3.300 kr. ekskl. moms. Deltagelse kræver, at man har erfaring med SurveyXact.
For yderligere information/tilmelding kontakt:
Chefkonsulent Louise Broe Sørensen
Email: mlbs@r-m.com
Telefon: 5161 7992
Kursusprogram (kan ændres afhængigt af deltagernes erfaring med kundeundersøgelser):
9.30-10.00: Introduktion og diskussion af deltagernes brug af undersøgelser
10.00-10.45: Præsentation af teorier og modeller for kundemåling og deres impact på en virksomhed. Diskussion
10.45-12.00: Kundedata, Excel og Surveyxact-gymnastik for viderekomne. Vi præsenterer en tjekliste og I kan arbejde med jeres egne data med hjælp fra kursusholderne
Frokost
12.30-12.45: Opsamling på formiddagen
12.45-13.45: Spørgeskema og udsendelse – hvordan og hvornår sender man ud og hvad kan man gøre i sit skema for at få den bedst mulige svarprocent
Kaffe
14.00-15.30: Analyse og rapportering, herunder hvordan man får forberedt sine rapporter og givet løbende adgang til de relevante personer internt i virksomheden
15.30-16.00: Afrunding og afsluttende diskussion og spørgsmål